سلامت آرایشی

همانطور که غذایی با تاریخ مصرف گذشته را فورا دور می اندازید، لازم است هرچند ماه یک بار سراغ لوازم آرایشیتان بروید و کهنه ها را دور بیندازید؛ یادتان باشد زیبایی تاریخ ندارد ولی محصولاتی که به سلامت و زیبایی شما کمک می کنند تاریخ مصرف دارند.

 

تاریخ مصرف را فراموش نکنید

 

لوازم آرایشی، عطر ها و کرم های پوستی که تاریخ مصرفشان سپری شده باشد و همچنان استفاده شوند، احتمال بروز التهاب و عفونت را در شما افزایش می دهند. محققان علت بروز این مشکل را وجود هوا و باکتری در این محصولات می دانند. لوازم آرایشی که استفاده چندمنظوره دارند مثل فرچه هایی که رژلب یا سایه را روی پوست پخش می کنند، می توانند اثرات این پدیده را تشدید کنند چون میکروب ها را بین پوست لب و چشم ها منتقل و ایجاد آلرژی و حساسیت را تشدید می کنند. جالب است بدانید ۶۰ درصد بانوانی که دچار آلرژی و حساسیت شده بودند لوازم آرایشی خود را به دوستانشان قرض داده بودند.

 

 

 

کرم پودر تاریخ گذشته، عامل جوش و آکنه

 

اگر در کرم پودرتان را هنوز باز نکرده اید، می توانید تا ۲ سال آن را نگه دارید اما بعد از باز کردن، باید نهایتا بین ۶ تا ۱۲ ماه از آن استفاده کنید، چراکه بعد از این تاریخ دیگر قابل استفاده نخواهد بود.

 

همچنین یادتان باشد کرم پودرهای خود را دور از فضاهای مرطوب (مثل حمام)، گرم و پر نور نگهداری کنید چون این محیط ها رشد باکتری ها را بیشتر می کنند و باعث می شوند کرم پودر و به طور کلی تمام لوازم آرایشی شما سریع تر فاسد شوند.

 

از کجا بفهمید فاسد شده؟

 

از نشانه های انقضا، تغییر بو یا رنگ کرم پودر است، در این حالت ممکن است مصرف کرم پودر باعث ایجاد حساسیت و آکنه و جوش شود. یادتان نرود وقتی رنگ کرم شما کمی تغییر کند نشان می دهد که فاسد شده و دیگر قابل استفاده نیست.

 

سایه ها و چشم های قرمز

 

اگر چشمانی حساس دارید یا به سلامت چشم هایتان اهمیت فراوانی می دهید و نمی خواهید قرمز شوند یا به خارش بیفتند هر ۳ ماه یکبار سایه چشمتان را عوض کنید هرچند سایه ها تقریبا فرمولی شبیه باقی پودر ها مثل پنکیک و رژگونه دارند ولی از آنجا که با حساسترین قسمت بدن سروکار دارند بنابراین انتقال باکتری ها به آن ها و بعد سرایتشان به چشم می تواند بسیار خطرناک باشد.

 

از کجا بفهمید فاسد شده؟

 

در مورد سایه های چشم غیر پودری و کرمی باید دقت بیشتری داشته باشید چون باکتری ها بسیار سریع تر در آن ها رشد می کنند، اگر با انگشت سایه می زنید قبلش کاملا دست هایتان را بشویید. علاوه بر این هر تغییر رنگ یا بو می تواند نشانه خراب شدن سایه باشد.

 

خطرناک تر از همه؛ ریمل

 

ریمل خطرناک ترین لوازم آرایشی است که باید زود به زود دور انداخته شود. این لوازم آرایشی محل اسکان انواع باکتری است که در محیط گرم و تاریک درون آن، جا خوش کرده اند و با هر بار استفاده می توانند به چشم ها انتقال یابند. از عوارض آن، عفونت های چشمی و در موارد شدید تر، نابینایی است.

 

ریمل باید هر چند ماه یکبار (در حالت ایده آل ۲ تا ۳ ماه و نهایتا ۶ ماه) عوض شود، با باز شدن درریمل اکسیژن روی مواد تشکیل دهنده ریمل تاثیر گذاشته و کاری می کند که باکتری ها درون آن جمع شوند. وقتی باکتری ها درون ریمل تجمع کنند، می توانند باعث قرمزی، خارش یا حتی گاهی ورم ملتهبه و گل مژه در ناحیه چشم ها شود.

 

از طرف دیگر هربار که برس ریمل را بیرون می آورید، از آن استفاده می کنید و دوباره آن را سر جایش برمی گردانید، در این مسیر برس تعدادی باکتری جذب می کند و آن را درون ریمل می برد.

 

از کجا بفهمید فاسد شده؟

 

وقتی ریمل شما خراب می شود بویی نزدیک به بوی گازوئیل از آن به مشام می رسد. هرگاه در چشم هایتان احساس ناراحتی کردید و نشانه هایی از بعضی بیماری ها در آن ها دیدید، باید اولین کاری که می کنید دور انداختن تمام لوازم آرایشی های مربوط به چشمتان باشد چون ممکن است بیماری به آن ها سرایت کرده باشد. اگر بعد از یک یا ۲ روز همچنان در چشم هایتان احساس التهاب و ناراحتی کردید حتما به یک متخصص چشم مراجعه کنید.

 

پنکیک بیشتر از همه عمر می کند

 

هر پنکیک یا پودری را حداقل می توان ۲ تا ۳ سال استفاده کرد به شرط آنکه در محیطی خشک و خنک نگهداری شوند اما پنکیک هایی که منشا گیاهی دارند چون مقدار بسیار کمی آب در آن ها وجود دارد درنتیجه رشد باکتری ها در آن ها محتمل است. بنابراین اول از همه به برچسب پنکیکتان نگاه کنید اگر روی آن عبارت گیاهی (botanical) وجود داشت یا نوشته بود که دارای موادی چون بابونه، آلوورا، بامبو، چای سبز یا…. است، باید در نگهداری آن دقت بیشتری کنید چون در آن ها مقداری آب وجود دارد. پودرهای فشرده تا ۲ سال و پودرهای نرم را تا ۳ سال می توانید استفاده کنید.

 

از کجا بفهمید فاسد شده؟

 

پنکیک تاریخ گذشته چندان قابل تشخیص نیست اما شاید بتوان تا حدی حدس هایی درباره فساد آن زد مثلا اگر دیدید در یک دوره زمانی دچار تغییر رنگ شد احتمالا تاریخ مصرف آن به انت ها رسیده و قابل استفاده نیست یا اگر متوجه شدید بافت آن تغییر کرده یا مواردی از این قبیل، تاریخ مصرف آن گذشته است.

 

برس رژگونه را بشویید تا سالم بماند

 

دقیقا همان قانونی که درباره پنکیک ها وجود داشت در مورد رژگونه های پودری هم صدق می کند یعنی اگر در مواد تشکیل دهنده آن آب وجود نداشته باشد، می توانید تا مدت ها یعنی ۲ تا ۳ سال از آن استفاده کنید البته اگر رژگونه کرمی باشد، باید هرسال آن را عوض کنید. اگر می خواهید عمر رژگونه را زیاد کنید به طور مرتب برس آن را بشویید و رژگونه را در محیطی تاریک و خشک نگهداری کنید. اگر رژگونه تان مرطوب یا نم دار شود احتمال رشد باکتری ها در آن تسریع می شود.

 

از کجا بفهمید فاسد شده؟

 

وقتی شما رژگونه خود را روی کرم صورت یا کرم پودر می مالید، چربی ها لابه لای موهای برس گیر می کنند و به رژگونه انتقال می یابند. این حالت باعث می شود یک لایه کمرنگ سفید خاکستری روی رژگونه پودری یا لایه ای گچی روی کرم ها به وجود بیاید. برای اینکه از به وجود آمدن این حالت جلوگیری کنید بعد از استفاده از مرطوب کننده یا کرم پودر چند دقیقه صبر کنید و بعد رژگونه بزنید. همچنین می توانید قبل از استفاده از رژگونه چربی های صورت را پاک کنید و بعد از استفاده نیز برس رژگونه را با یک حوله خشک تمیز کنید.

 

در مورد کرم ها و پودر ها ترکیب ظاهری آن ها نیز می تواند بسیار کمک کننده باشد. اگر ترکیب رژگونه تان بسیار سفت و سخت شده بود و به راحتی از هم جدا نمی شد و تکان نمی خورد، باید یک رژگونه نو بخرید.

 

خط چشم را هر ۳ ماه یکبار عوض کنید

 

خط چشم مایع یا مداد باید هر ۳ ماه یکبار عوض شوند. اگر از مداد استفاده می کنید توصیه می کنیم هربار قبل از استفاده آن را بتراشید تا اگر آلودگی روی آن وجود داشت از بین برود

 

از کجا بفهمید فاسد شده؟

 

آلودگی خط چشم معمولا هیچ نشانه آشکاری ندارد. اگر خط چشمتان آلوده باشد احتمال قرمزی، خارش و در موارد بد، التهاب به وجود می آ ید، البته گاهی می توان قبل از التهاب تشخیص هایی داد مثلا اگر به طور واضح دیدید که ماده آرایشی شما لایه لایه شده است فورا از شر آن خلاص شوید. ناگفته نماند که از مداد چشم می توان زمان بیشتری استفاده کرد.

 

رژ لب را با کسی شریک نشوید

 

از آنجا یی که رژلب ها مدام با لب ها در تماس هستند، بهتر است هر سال عوض شوند البته در رژلب ها آبی وجود ندارد بنابراین احتمال فاسد شدن آن ها بسیار کمتر است، البته اگر اخیرا بیمار بوده اید بهتر است رژ خود را دور بیندازید. هیچ گاه رژلب خود را به کسی قرض ندهید یا از رژ کسی استفاده نکنید چون احتمال سرایت بیماری از این راه بسیار است.

 

از کجا بفهمید فاسد شده؟

 

رژلب ها دارای مواد روغنی شکل هستند بنابراین در طول زمان بوی روغن مانده می گیرند. باید بدانید که ظاهر این محصول می تواند فاسد شدنش را نشان دهد. هرگاه احساس کردید در بافت و ترکیب رژتان تغییری ایجاد شده، آن را دور بیندازید، یکی دیگر از نشانه های فاسد شدن، سفت شدن رژ است به طوری که رنگدانه های آن به راحتی روی لب نمی نشینند و اگر شما از آن استفاده کنید ناصافی اش را احساس می کنید.