راهبردهای تغذیه ای برای بهبود سوخت و ساز

برخی از مواد غذایی می توانند در کنار رژیم غذایی و فعالیت ورزشی به افزایش سوخت و ساز چربی کمک کنند. اینکه افراد فقط با مصرف یک ماده غذایی خاص به لاغری دست پیدا کنند، نه توصیه می‌شود و نه علمی است؛ زیرا کاهش کالری دریافتی در مقایسه با کالری مصرفی است که می‌تواند بیشترین نتیجه یا همان کاهش وزن مورد انتظار را به همراه آورد. بنابراین هیچ ماده غذایی معجزه آسایی برای کاهش چربی وجود ندارد. در ادامه با برخی از راهبردهای تغذیه ای در زمینه افزایش سوخت وساز و کاهش وزن آشنا خواهید شد.

دارچین: ادویه‌های بسیاری وجود دارند که توانایی بدن را در سوزاندن چربی بهبود و افزایش می‌دهند. دارچین یکی از مشهورترین آن هاست. مطالعات پیشنهاد می کنند که دارچین می تواند سوخت‌وساز (متابولیسم) بدن را بهبود بخشیده و موجب ثبات قند خون شود. این ادویه به ویژه در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 می تواند باعث کاهش اشتها شود. شما می توانید آن را به چای و غذاهای خود بیافزایید، بدون این که کالری آن را افزایش دهید.

فلفل قرمز: فلفل قرمز حاوی یک ترکیب بدون مزه به نام کاپسایسین است که می تواند موجب افزایش میزان هورمون آدرنالین در خون شود. مدارک موجود نشان می دهند که فلفل قرمز می تواند موجب افزایش سوخت و ساز شود.

چای سبز: در بسیاری از مطالعات نشان داده شده است که چای سبز می تواند از طریق افزایش سوخت و ساز در بدن موجب کاهش وزن شود. کاتچین موجود در چای سبز یک نوع فیتوکمیکال است که می تواند اثر بسزایی بر سوخت و ساز داشته باشد.

زردچوبه: در حدود 300 سال قبل از میلاد از زردچوبه به عنوان یک راهبرد برای کاهش وزن و چاقی استفاده می کردند. بیش از صد ترکیب در این ادویه شناخته شده است که مهم ترین آن تورمرون می باشد. مصرف همزمان زردچوبه با فلفل سیاه موجب افزایش میزان جذب آن می شود. زردچوبه سنتز کلسترول را مهار می کند، پاکسازی تری گلیسیرید ها را افزایش می دهد و اکسیداسیون چربی را نیز بالا می برد. بنابراین می تواند کاهش دهنده ذخایر چربی در افراد چاق باشد.

گریپ فروت: این میوه به دلیل داشتن مقادیر زیاد فیبر محلول، مدت زمان هضم را افزایش می دهد. خوردن نصف گریپ فروت یا یک لیوان آب قبل از وعده غذایی موجب بروز احساس پری می شود و به همین دلیل می تواند در کنترل اشتها و میزان غذای دریافتی مؤثر باشد.

سیب و گلابی: محتوای آب موجود در سیب و گلابی بالا است. برای دریافت فیبر بیشتر بهتر است آن ها را با پوست بخورید، این موجب احساس سیری و حفظ آن در مدت زمان طولانی می شود.

سبزیجات خام: یکی از میان وعده های بسیار خوب برای کاهش وزن، سبزیجات خام هستند. آن ها حاوی مقدار زیادی فیبر و آب می باشند، به همین دلیل موجب افزایش مدت زمان سیری می شوند. علاوه براین، آن ها کالری کمی نیز دارند.

سرکه بالزامیک: سرکه بالزامیک سبب کاهش اشتها شده و میل سیری را القا می‌کنند؛ یعنی وقتی فردی سرکه بالزامیک را که عمدتاً با سالاد یا غذاهای سرد مصرف می‌شود، می‌خورد؛ تا حدی اشتهایش کاهش یافته و مصرف آن یکی از راه های موثر برای کم کردن وزن در افرادی است که رژیم کاهش وزن دارند. در سرکه بالزامیک یک سری ترکیبات وجود دارد که می‌تواند میزان حساسیت به انسولین را در افراد بالا ببرد؛ یعنی این که باعث می‌شود انسولین بهتر در بدن عمل کرده و قند را به داخل سلول هدایت کند و در نهایت برای کنترل قند خون در افرادی که یا دیابت دارند یا در مرحله پیش از دیابت هستند، مفید واقع شود.

مغزها: مغزها البته اگر به میزان متعادل مصرف شوند، به دلیل محتوای زیاد فیبر و پروتئین در آن ها،یک میان وعده ی خوب به شمار می روند. آن ها می توانند حس سیری را طولانی کنند. با وجود این، به دلیل محتوای کالری باید با احتیاط مصرف شوند.