کرم های ضد پیری، موثرند؟

انواع صنایع مقابله با پیری روز به روز در حال توسعه هستند ولی این واقعیت که این عوامل تا چه اندازه موثر هستند در پرده ای از ابهام وجود دارد.

به گزارش هلث، زمانی که فلزات در مجاورت اکسیژن قرار می گیرند، زنگ می زنند. فرآیند اکسیداسیون برای پوست صورت نیز اتفاق می افتد و آن زمانی است که پوست در معرض رادیکال های آزاد قرار می گیرد. این رادیکال های آزاد، اکسیدان نیز نامیده می شوند. برای مقابله با فرآیند اکسیداسیون پوست و روند تخریب سلول ها، از آنتی اکسیدان استفاده می شود تا از گسترش بیماری ها از طریق سلول ها جلوگیری شود.

براساس این گزارش هر زن اروپایی در طول عمر خود به طور متوسط مبلغ 18000 پوند ( حدود 90 میلیون تومان) را برای مراقبت از پوست و ظاهر خود صرف می کند. اما همه زنان به خوبی می دانند که هرگز نمی توان آثار گذر زمان را از بین برد.

با تمام این اوصاف، کرم های مرطوب کننده یکی از لوازمی هستند که اغلب زنان هرگز آن را از خود دور نمی کنند.

رطوبت پوست انسان با افزایش سن کاهش می یابد و به همین علت بسیاری از زنان با افزایش سن، هر روز از کرم های مختلفی برای مرطوب نگه داشتن پوست و جلوگیری از بروز چین و چرک استفاده می کنند. البته این کرم ها موجب تورم بافت پوست در قسمت های چین خورده می شوند و به همین علت در زمان استفاده از کرم ها، چین و چروک های صورت، کمتر دیده می شوند.

اما در برخی موارد مواد شیمیایی موجود در این کرم ها می تواند موجب التهاب پوست شود.

در تبلیغات استفاده از این مواد گفته می شود کرم های مرطوب کننده به هیچ وجه مانع شکل گیری چین های جدید روی پوست نمی شوند. این در حالی است که کارآیی کرم های ضدچروک و وجود قابلیت هایی که در تبلیغات این نوع کرم ها به عنوان آثار معجزه آسا بیان می شوند، در عمل اثبات نشده است.

 

کارشناسان می گویند بهترین روش طبیعی برای حفظ شادابی و جوانی پوست تغذیه مناسب و ورزش است . برخی دیگر از این توصیه ها به شرح ذیل است:

- ماسک آب لیمو و عسل، ترکیب آب لیمو و عسل و قرار دادن آن به مدت 20 دقیقه بر روی پوست باعث درخشندگی پوست می شود.

- جو، ترکیب نصف پیمانه جو با آب ولرم باعث بوجود آمدن یک خمیر نرم و یکنواخت می شود که قرار دادن آن بر روی پوست، باعث نرمی و براقی پوست می شود.

- مالش گوجه فرنگی به مدت 15 دقیقه روی پوست، باعث روشن شدن رنگ پوست می شود.

- استفاده از روغن نارگیل، روغن نارگیل منافع زیادی برای پوست دارد. روغن نارگیل باعث از بین رفتن زردی پوست می شود و پوست را مرطوب نگه می دارد. مصرف روزانه این روغن توصیه شده است.

- مخلوط تخم مرغ و عسل، ترکیب سفیده تخم مرغ و عسل و قرار دادن آن به مدت 15 دقیقه روی پوست، باعث سفیدی و شفافیت می شود.

- ترکیب موز رسیده و روغن زیتون

- مخلوط آرد برنج و شیر

- مخلوط بلغور جوی دو سر، دارچین و شیر

در ادامه چند نکته موثر برای حفظ لطافت و شادابی پوست و جلوگیری از پیری زودرس بیان شده است

• نوشیدن 8 لیوان آب در روز

• حداقل 8 ساعت خواب کامل در شبانه روز

• نوشیدن چای سبز

• اجتناب از مصرف بیش از اندازه لوازم آرایشی

• تمیز بودن صورت قبل از خواب

• ورزش منظم به ویژه یوگا

• ترک سیگار و ترک پرخوری و بدخوری

منبع: ایرنا