بهار اشک میلیون ها ایرانی را درآورد!

مهر: بهار برای حدود 18میلیون ایرانی، بهترین فصل سال نیست؛ 18میلیون نفری که از آلرژی فصلی رنج می برند و مثل یک و نیم میلیارد همتای جهانی شان، این فصل را با سردرد و آبریزش و خارش بینی پشت سر می گذارند!
آلرژی بهاره اما امسال یک تفاوت مهم با سال های گذشته دارد؛ شروع زودتر و مدت طولانی تر که به لطف زمستان زودرس امسال باعث شد تا بینی های حساس، بوی بهار را از نیمه زمستان حس کنند و زودتر دچار آلرژی فصلی شوند. به طوری که مرکز آسم و آلرژی آمریکا که هر سال میزان گرده گیاهان را اندازه گیری می کند، امسال اعلام کرد که تا به حال هیچ گاه میزان گرده‌ها در زمستان تا این اندازه بالا نبوده است. به همین علت هم امسال آلرژی بهاره از زمستان شروع شد و خیلی ها آن را با سرماخوردگی زمستانی اشتباه گرفتند.

متهمان یک بیماری جهانی
حساسیت فصلی هم زمان با گرده افشانی گیاهان در بهار شروع می شود اما محدود به بهار نیست و می تواند در زمان های مختلف، آلرژی افراد حساس را شدت دهد. در ایران درختان نارون، گردو، تبریزی، ‌افرا، چنار و زبان گنجشک متهمان ردیف اول حساسیت فصلی هستند اما گل هایی مثل شمعدانی و گل سرخ هم در ایجاد حساسیت تاثیر دارند.
آمارها نشان می دهد که حدود 20 تا 25 درصد مردم دنیا دچار حساسیت فصلی هستند و در بهار دچار حملات مکرر عطسه، آبریزش بینى، خارش و آبریزش چشم ها، خارش گلو، دهان و گوش ها، کاهش تمرکز و احساس ناخوشى کلى و سنگینی می شوند.

درد بی درمان آلرژی
هیچ درمان قطعی ای برای آلرژی فصلی وجود ندارد. اگرچه بعضی از داروها به طور موقت عوارض این آلرژی را کنترل می کنند اما تاثیر آن در اشخاص مختلف بسته به نوع آلرژی شان متفاوت است. اما در مجموع در شرایط حساسیت، داروهای آنتی هیستامین می توانند به کمک شما بیایند.
اصلی ترین عوارض این داروها خواب آلودگی است که البته در نسل دوم آنتی هیستامین ها، یعنی داروهایی مثل لوراتادین، تریزین، فکسوفنادین، دسلوراتادین و لووستریزین این مشکل تا حدود زیادی برطرف شده است. اسپری های ضد احتقان هم برای حساسیت های خفیف مناسب هستند اما در حساسیت های شدید مشکل شما را رفع نمی کنند. بنابراین چاره کار، پیشگیری های غیر دارویی است.

رژیم غذایی برای مبتلایان به آلرژی فصلی
هیچ غذایی نیست که آلرژی فصلی را درمان کند اما برخی غذاها هستند که این آلرژی را شدت می دهند. حداکثر کمکی که به یک فرد آلرژیک می توانید بکنید این است که او را از خوردن عسل، ادویه، مغزهای حساسیت زا (مثل گردو، بادام، فندوق، بادام زمینی و...) و غذاهایی که بوی تندی دارند، منع کنید.
در عین حال برخی مواد غذایی هستند که با بالا بردن توان ایمنی بدن، عوارض آلرژی را کم می کنند. در میان این غذاها پیاز و سیر، ویتامین های گروه C ،B و K، مواد آنتی اکسیدان مثل سیب، کلم بروکلی و گل کلم هم به چشم می خورد. 

خدمات و محصولات صنعتی

 الکتروپمپ