بعد از غذا دسر شیرین نخوریم

چند ماه است عادت کرده‌ام پس از صرف هر وعده غذایی، یک خوراکی شیرین مانند شیرینی یا شکلات بخورم. از یک طرف می‌ترسم این عادت باعث افزایش دریافت کالری و چاق شدنم بشود و از طرف دیگر هم شنیده‌ام که مصرف شیرینی پس از خوردن غذا می‌تواند به هضم بهتر و سریع‌تر آن کمک کند. آیا این فرضیه درست است؟»
در پاسخ به پرسش باید بگویم که به‌طور حتم، ‌وقتی که شما غذای کافی در وعده ناهار یا شام می‌خورید،‌ دیگر نباید کالری اضافی از طریق مصرف شیرینی یا شکلات دریافت کنید. اگر عادت به خوردن شیرینی، شکلات یا دسرهای شیرین مانند کیک، بستنی، انواع ‌ژله یا کارامل بعد از صرف غذا درشما نهادینه شود، آن وقت است که باید نگران بالا رفتن وزنتان شوید؛ به خصوص زمانی که برای خوردن یک وعده دسر شیرین، چیزی از حجم غذا یا دریافت کالری روزانه‌تان کاهش ندهید.

اگر دریافت انرژی مازاد با افزایش انرژی مصرفی در طول روز همراه نباشد، مسلم است که فرد به مرور زمان دچار چاقی و اضافه‌وزن خواهد شد. پس اگر علاقه شدیدی به مصرف یک دسر شیرین و با حجم کم دارید یا باید حجم وعده غذایی‌تان را کاهش دهید تا بتوانید آن دسر را بخورید یا باید میزان فعالیت‌های فیزیکی‌تان را در طول روز افزایش دهید. مثلا اگر قرار باشد حجم غذای مصرفی‌تان را کم نکنید و پس از صرف غذا، یک برش کیک هم بخورید،‌ برحسب اندازه کیک باید حدود ۲-۱ ساعت فعالیت فیزیکی داشته باشید تا کالری مازاد ناشی از مصرف کیک را در بدنتان بسوزانید و چاق نشوید.

از طرفی هم متاسفانه این باور غلط در میان بسیاری از مردم ما وجود دارد که خوردن شیرینی پس از صرف غذا باعث هضم بهتر آن می‌شود. سوال من از کسانی که این ادعا را دارند، این است که آخر چطور خوردن یک ماده شیرین،‌ چرب و سرشار از کالری بعد از یک وعده غذای کامل می‌تواند کمکی به هضم غذا بکند؟ مصرف دسرهای شیرین پس از غذا، فقط باری به معده اضافه می‌کند و ربطی هم به هضم بهتر غذا ندارد بنابراین بهتر است کم‌کم این عادت غذایی را کنار بگذارید.

منبع :سلامت ایران