دلایل مهم بزرگ شدن شکم

زيادي كم‌چرب غذا مي‌خوريد؟
حتما شما هم شنيده‌ايد كه مصرف بيش از اندازه غذاهاي چرب، يكي از دلايل چاقي به‌ويژه چاقي شكمي است اما احتمالا نشنيده‌ايد كه بيش از اندازه چربي نخوردن هم مي‌تواند به چاق شدن شكم شما منجر شود. محققان مي‌گويند كساني كه بيش از اندازه بر نخوردن چربي تاكيد مي‌كنند، صاحب شكم‌هايي چاق و نازيبا مي‌شوند. از نظر آنها مصرف چربي‌هاي مفيد هم براي سلامت لازم است و هم براي زيبايي افراد و كساني كه مي‌خواهند تناسب اندام‌شان را حفظ كنند بايد در رژيم‌شان چربي‌هاي غيراشباع مثل آووكادو، روغن زيتون، دانه‌هاي روغني، مغزها و. . . را جا دهند.
از طرف ديگر محققان مي‌گويند چربي‌ها به جذب بسياري از مواد غذايي مفيد كمك مي‌كنند. براي مثال آنها مي‌گويند اگر سالادتان را بدون روغن زيتون يا روغن هسته انگور بخوريد، فايده زيادي نصيب بدن‌تان نمي‌شود پس صفر و يكي نباشيد و براي دور كردن خطرات غذاهاي چرب از خودتان براي هميشه با چربي‌ها قهر نكنيد.

كم مي‌خوابيد؟
كم‌خوابي و خسته كردن خود را با فعال بودن و سحرخيزي اشتباه نگيريد. محققان مي‌گويند آدم‌هايي كه به اندازه كافي نمي‌خوابند به احتمال زياد دچار چاقي و به ويژه چاقي شكمي مي‌شوند. يافته‌هاي آنها حاكي از اين است كه در بدن افرادي كه شب‌ها به اندازه كافي نمي‌خوابند، سطح هورمون استرس يعني كورتيزول بالاتر است. بالا بودن ميزان اين هورمون باعث مي‌شود فرد به مصرف شكر ميل بيشتري داشته باشد و سراغ ريزه‌خواري و گرفتن كالري‌هاي بيشتر هم برود.
محققان مي‌گويند كمتر از پنج ساعت خوابيدن در شب، شكم را بزرگ مي‌كند اما اگر بين 7 تا 9 ساعت در شبانه‌روز بخوابيد ميزان اين هورمون در بدن‌تان به تعادل مي‌رسد و تناسب اندام‌تان حفظ مي‌شود. گذشته از اين محققان مي‌گويند تنها خواب به اندازه نيست كه تناسب اندام شما را حفظ مي‌كند بلكه سحرخيز بودن هم در اين مورد نقش دارد. پس شب زنده‌دار نباشيد و به قيمت خوابيدن در ميانه‌روز، ميزان خواب‌تان را به کمتر از 7 ساعت نرسانيد.
 

خدمات شیشه و آینه