قانون20در20در20

 

 

بسیاری از ما ساعت های زیادی مشغول کار با کامپیوتر هستیم و به دلیل ضرورت شغلی برای مدتی طولانی به صفحه نمایش تلویزیون یا کامپیوتر خیره می شویم. خب، جای تعجبی نیست که به ناراحتی که متخصصان از آن به عنوان سندرم «نگاه بیش از حد به کامپیوتر» نام می برند دچار شویم. درد و خشکی چشم، ضعیف شدن بینایی، تطابق نداشتن چشم ها همگی از علائم این بیماری هستند. گردن درد و سردرد نیز اثرات بارزی هستند که در ۹۰ درصد افرادی که ساعات طولانی را پشت کامپیوتر می نشینند، دیده می شود. بعضی از چشم پزشکان می گویند؛ شاید دلیل این ناراحتی این است که بیش از حد به یک تصویر ۳ بعدی خیره می شویم اما حتی اگر به یک صفحه نمایش ۲بعدی هم برای مدت زیادی نگاه کنیم، بازهم با مشکل خستگی و ضعیف شدن چشم ها مواجه می شویم. بسیاری از شما ممکن است از جمله کسانی باشید که با چنین مشکلی روبه رو هستید، پس زودتر دست به کار شوید و از بیشتر شدن عوارض این بیماری جلوگیری کنید. در مطلب زیر چندروش به شما پیشنهاد می کنیم که به وسیله آن ها می توانید، آسیب صفحه نمایش کامپیوتر به چشم های تان را کم کنید تا استفاده از آن برای شما راحت تر شود.

 

 

اول امتحان کنید

دکتر «سوزان بلاکنی»، متخصص چشم در دانشگاه تخصصی چشم پزشکی «بلاکپول» می گوید: «اگر در چشم های تان احساس سنگینی و خستگی می کنید یا از سردرد و تار دیدن رنج می برید، حتما به چشم پزشک مراجعه کنید. داشتن عدسی سالم در چشم به این معنی است که بینایی شما کاملا درست و سالم است و شما می توانید با کنار گذاشتن کارهایی که موجب ضعیف شدن بینایی تان می شود و جلوگیری از نگاه بیش از حد به کامپیوتر چشمان تان را سالم و قوی نگه دارید.» باید بدانید که ممکن است در هنگام کار با کامپیوتر احتیاج به عینک داشته باشید هرچند عینکی نباشید یا هیچ وقت از عینک استفاده نکرده اید. وقتی برای مدت طولانی از یک فاصله معین به جزئیاتی که روی صفحه نمایش کامپیوتر است نگاه می کنید، چشم های تان از حالت عادی بیشتر خسته می شود. دکتر بلاکنی این مسئله را به این تشبیه می کند که شما دست های تان را برای مدتی بالا نگه دارید، مسلم است که ماهیچه های دست تان خسته و بی حس می شود و شروع به درد گرفتن می کند. در مورد چشم های تان هم این مسئله صادق است اگر برای مدتی طولانی به کامپیوتر یا صفحه تلویزیون خیره شوید، چشم های تان خسته و ناتوان می شود اما جای نگرانی نیست چون متخصصان چشم معتقدند؛ کار با کامپیوتر در طول روز به بینایی شما صدمه نمی زند. درحقیقت به طور دقیق هیچ مدرکی نشان نمی دهد، نگاه به صفحه نمایش کامپیوتر دید و بینایی شما را تضعیف می کند اما به هرحال اگر حداقل یک ساعت در محل کارتان با کامپیوتر کار می کنید، باید به طور منظم آزمایش بینایی انجام دهید و بینایی خود را تست کرده و از سلامت آن باخبر شوید.

 

 

اهمیت یک بطری آب

دکتر بلاکنی می گوید: «وقتی مشغول کار با کامپیوتر هستید، تمام حواس تان به آن است و به همین ترتیب میزان پلک زدن شما هم کم می شود و این برای چشم های تان خطرناک است. این مسئله منجر به خشکی، درد و خارش چشم های تان می شود. پلک زدن باعث می شود تا سطح بیرونی چشم های تان مرطوب بماند. بنابراین به یاد داشته باشید تا هر ۳ یا ۵ ثانیه پلک بزنید و چشم های تان را باز و بسته کنید. شست و شوی مرتب با آب نیز به جلوگیری از خشکی چشم کمک می کند. هنگام کار یک بطری آب روی میزتان قرار دهید تا هم آب بیشتری بنوشید و هم به یاد شست و شوی چشم های تان بیفتید. به علاوه قطره چشم هم از خشکی و خستگی چشم های تان پیشـگیری می کند.»

 

 

قانون مهمی به نام ۲۰در۲۰در۲۰

هرازگاهی به محیط اطراف تان نگاهی بیندازید و از خیره شدن به کامپیوتر دست بردارید و سعی کنید هر ۲۰دقیقه یک بار نگاه تان را از روی کامپیوتر بردارید و حداقل به ۲۰ قدم آن طرف تر از خود به اندازه ۲۰ ثانیه بیشتر نگاهی بیندازید و به چشم های تان اجازه دهید تا استراحت کند و بعد دوباره روی کارتان متمرکز شوید. حتی می توانید از زنگ ساعت یا تلفن همراه تان برای یادآوری این کار استفاده کنید. دکتر بلاکنی می گوید: «حتی اگر هنگام کار مشغول صحبت با تلفن هستید سعی کنید، در این زمان به صفحه کامپیوتر نگاه نکنید. اگر برای ۲ ساعت به طور مداوم با کامپیوتر کار می کنید حتما به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه به چشم های تان استراحت دهید تا خسته نشوند تا بتوانید از عوارض بعد آن جلوگیری کنید.»

 

 

کامپیوترتان نباید سربالا باشد

برای اطمینان از نور مناسب صفحه کامپیوتر روشنایی آن را تنظیم کنید و از تابش نور شدید صفحه کامپیوتر به صورت سربالایی جلوگیری کنید و مطمئن شوید که تابش نور به طور مستقیم با چشم های تان برخورد ندارد. دکتر بلاکنی در ادامه حرف هایش اضافه می کند: «باید مراقب باشید تا تحت بازتاب شدید نور کامپیوتر قرار نگیرید چون این مسئله صدمه بیشتری به چشم های تان وارد می کند. سعی کنید تا هر روز صفحه کامپیوتر را تمیز کنید تا لک و گرد و غبار آن را نپوشاند، این مسئله در دید شما تاثیر می گذارد.» شما می توانید اسپری های مخصوص صفحه نمایش کامپیوتر را بخرید و تمیزی و همچنین میزان تابش نور را تنظیم کنید.

 

 

در فاصله درست بنشینید

صفحه نمایش کامپیوتر را طوری تنظیم کنید تا فاصله مناسبی بین شما و آن برقرار شود. ۶۰ سانتی متر یعنی طول یک بازو فاصله مناسبی است که باید آن را رعایت کنید. سعی کنید تا درست بنشینید، به صندلی خود تکیه دهید، شانه های خود را راحت بگذارید و مواظب حالت گرفتن تان باشید. هیچ وقت روی صفحه کامپیوتر خم نشوید و پشت تان را کج نکنید زیرا باعث گردن درد و کوفتگی در کمرتان می شود. صفحه کامپیوتر باید برابر یا پایین تر از چشم های تان قرار داشته باشد چون وقتی به پایین نگاه می کنید چشم تان اذیت نمی شود و دید بهتری خواهید داشت. دکتر بلاکنی به این مورد اشاره می کند که اگر عینکی هستید کامپیوتر را در فاصله ای قرار دهید که دید شما مناسب باشد و احساس راحتی کنید. در صورت لزوم اندازه بین خود و کامپیوتر را اندازه بگیرید و با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید با رعایت آن فاصله عینک به شما کمک می کند تا دید بهتری داشته باشید. ممکن است در موارد گفته شده شما به ۲ عینک متفاوت برای استفاده از کامپیوترتان احتیاج داشته باشید.یادتان باشد این موضوع به دید مناسب برای موارد مختلف کمک می کند.

خدمات و محصولات صنعتی

 الکتروپمپ