بازار ایران مملو از میوه‌های وارداتی/ ممنوعیت‌های بی‌خاصیت!

در حالی نامه نگاریها میان وزارت جهادکشاورزی و وزارت بازرگانی برای ممنوعیت واردات میوه ادامه دارد که در زمان برداشت میوه داخلی، هلو و زردآلو از ترکیه وارد کشور شده است و در میدان میوه و تره بار به‌راحتی خرید و فروش می‌شود.

به گزارش مهر، وزیر جهاد کشاورزی سال 89 برای نخستین بار در نامه ای به وزیر بازرگانی شرایط تعرفه ای و ورود محصولات کشاورزی را اعلام کرد، در این نامه ها به خصوص به عدم واردات میوه تاکید شده بود و اینکه تمامی محصولات کشاورزی در زمان برداشت نباید وارد شوند.

اما همچنان سیل واردات میوه از کشورهای مختلف مانند شیلی و ترکیه به کشورسرازیر است؛ اگر چه مسئولان اعلام کرده بودند که عید امسال از میوه های ذخیره سازی شده و تولید داخل برای بازار مصرف استفاده می شود اما اغلب خرده فروشی ها سطح شهر مملو از میوه های وارداتی بودند و در میادین میوه مردم، برای خرید از تنها محل فروش میوه ایرانی، صف کشیده بودند.

وجود میوه های وارداتی همچنان در بازار میوه مورد انتقاد متولیان تولید بود تا زمانی که وزیر جهاد کشاورزی دوباره در نامه ای که به تازگی به وزیر بازرگانی نوشت، واردات 35 نوع محصول کشاورزی را ممنوع اعلام کرد.

بر اساس این نامه، واردات گوجه‌فرنگی تازه یا سرد شده، پیاز، موسیر، سیر، تره فرنگی، سایر سبزیجات سیرگونه، کاهو، کلم، گل کلم، مار چوبه، فلفل فرنگی، سایر سبزیجات، اسفناج، انواع قارچ‌ها، انواع میوه‌های خشک کرده، لیمو، لیمو ترش، گریپ فروت، گلابی، آلو، سیب، هلو، شلیل، شفت‌الو، خربزه، هندوانه، مویز، توت‌فرنگی، تمشک، انگور، زغال اخته، کیوی، انار، زرشک و عناب ممنوع شده است.
 

خدمات و محصولات صنعتی

 الکتروپمپ